home about programs athletics studentlife international alumni contact us
Home > About Us > Staff List

* Please note that this list may combine current and previous school year staff until the first or second week of September. If clarification is required please contact the school.
 
 
Staff
Laura Kuzenko Principal
Kim Coluzzi Vice Principal
James Michaud Vice Principal
Renata Pylatuk Office Lead
Lorna Markiewich Secretary
Sandi Vance Secretary
Pamela Colasimone Life Skills
Steven Villeneuve Bus. Grade 10
Mary-Katherine Villeneuve Communication
Monica Dailey English Grade 10
Kelly Dowdall English Grade 10
Kelly-Anne Lavallee English Grade 10
Patrick Morris English Grade 11
Sandra Burch English Grade 12
Kelly Dowdall English Grade 12
Kelly-Anne Lavallee English Grade 12
Sandra Burch English Grade 9
D'Arcy Closs English Grade 9
Diandra Zafiris English Grade 9
Kim Labrosse Guidance Gr. 10
Lisa Adler Health Grade 11
Kim Labrosse Health Grade 11
Kelly-Anne Lavallee Health Grade 11
Patrick Morris Health Grade 11
Alain Vaillancourt Health Grade 11
Sarah Hill Health Grade 12
Sarah Hill Health Grade 9
Alain Vaillancourt Health Grade 9
Sabrina Buttazzoni Languages Gr. 11
Jeanne Skelly Law (Grade. 11)
Giorgio Urso Math Grade 10
Giorgio Urso Math Grade 11
Joanne Burke Math Grade 12
Maurizio De Poli Math Grade 12
Gino Posteraro Math Grade 12
Joanne Burke Math Grade 9
Giorgio Urso Math Grade 9
D'Arcy Closs Music Grade 9
D'Arcy Closs Native Studies
Kelly Dowdall Native Studies
Melissa Church Religion Gr. 12
Christine Briscoe Religion Grade 9
Yvonne Dumont Resource
Stephanie Macneil Resource Gr. 9
Troy Brushett Science Grade 10
Michael Sipos Science Grade 10
John Mcdonald Science Grade 11
Michael O'Donnell Science Grade 11
Troy Brushett Science Grade 12
John Mcdonald Science Grade 12
Michael O'Donnell Science Grade 12
Gino Posteraro Science Grade 9
Michael Sipos Science Grade 9
Jeanne Skelly Soc. Sci. Gr 10
Steven Villeneuve Soc. Sci. Gr 10
Melissa Church Soc. Sci. Gr 11
Yvonne Dumont Soc. Sci. Gr 12
James Macneil Soc. Sci. Gr 12
Patrick Morris Soc. Sci. Gr 9
Steven Villeneuve Soc. Sci. Gr 9
Christine Briscoe Technology Gr 11
Kim Labrosse Technology Gr 12
Ashley Gattoni French Grade 11
Lisa Adler French Grade 9
Jeanne Skelly French Grade 9
Lisa Adler Soc. Sci. Gr 10
Ashley Gattoni Soc. Sci. Gr 10
Ashley Gattoni Soc. Sci. Gr 9
Krista Kowaluk Educational Assistant
Wendy Mackinnon Educational Assistant
Kristin Mcintyre Educational Assistant
Dario Pandolfo Educational Assistant
Christina Punkari Educational Assistant
Nicole Rancourt Educational Assistant
Ginette Lefrancois Assistant Custodian
Cori Poulin Assistant Custodian
Ermelinda Araujo Cleaner
Michael Los Cleaner
Steven Sanchioni Cleaner
Allison Catalano Lunch Room Supervisor
Jo-Anna Redmond Lunch Room Supervisor
Marc Boisvert Building Service
Robert Pappin Chaplain
Christine Guerra Library(Sec)
Shawna Lauzon Supply Early Child Educator